Răspuns :
Vom nota cu F - fetele de masă și cu P - prosoapele.
In al doilea caz: 78 F + 50 P = 1620
In primul caz : 70 F + 50 P = 1500
Facem diferența. ---------------------------- (-)
8 F + 0 P = 1620-1500
8 F = 120
F = 120 :8
F = 15 RON
Inlocuim F-ul intr-una din ecuațiile de mai sus pentru a afla cat costă un prosop.
70*15 + 50P = 1500
1050 + 50 P = 1500
50 P = 1500- 1050
50 P = 450
P = 9 RON
Răspuns final : O față de masă costă 15 RON iar un prosop 9 RON.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!