👤

Un resou consuma in 0.5h o energie de 4050 J la intensitate a curentului de 0.3 A. Calculeaza rezistenta resoului (URGENT)​

Răspuns :

Răspuns:

R:2730

Explicație:

Folosim formula de 3 simpla

0.5h =4050

0.1= 4050:5

0.1=810

0.3= 810 x 3

0.3=2730

Sper ca te-am ajutat