👤

16 kg de mere costă 80de lei. Cât vor costa 10 kg de mere​

Răspuns :

Răspuns:

50 lei

Explicație pas cu pas:

Aplicam regula de 3 simpla:

16 kg mere ........... 80 lei

10 kg mere ............ x lei

----------------------------------------

x = 10 · 80 / 16 = 50 lei

SAU

Aplicam metoda reducerii la unitate:

1 kg mere costa

80 lei : 16 kg = 5 lei

10 kg mere costa

10 · 5 lei = 50 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari