👤

7. Un gaz are volumul de 65mL la temperatura de 27ºC. Ce volum va avea gazul dacă temperatura creşte la 327ºC, menţinând presiunea constantă?
Se dau: R = 0,082 (atm*l)/(mol*K), AC=12, AH=1, AN=14, AO=16


Răspuns :

Răspuns:

se aplica ecuatia de stare a gazelor

pV= niuRT

V1=65ML=0,065 L

T1=27+273=300K

T2=327+273= 600K

pV1=niuRT1

pV2=niuRT2

V1/V2=T1/T2

0,065/V2= 300/600

.......CALCULEAZA  V2 !!!

Explicație:

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari