👤

Doua bucati de panza de acelasi fel au,la un loc 20 de metri.Prima bucata costa 66 de lei,iar a doua bucata este mai ieftina cu 12 lei decat prima.Aflati cati metri are fiecare bucata.
REPEDE


Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Deci avem 66 lei costa prima și aflăm cât costă a 2

Adică 66-12= 54

Adunăm preturile ca să aflăm suma de bani la un m de pânză 54+66= 120

Acum aflăm cât costă un metru de pânză 120:20=6

Acum aflăm câți metri are fiecare

66:6=11

54:6=9

Coroana te rog

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari