Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
1mol de atomi Na-----------6,022 . 10²³atomi Na
xmoli-------------------------------1,2044 . 10²³atomi Na
x= 1,2044 .10 ²³ : 6,022 .10²³ = 0,2 moli de atomi de Na
Răspuns:
Explicație:
1 mol.........6,022*10²³ atomi Na
x moli........1,2044*10²³ atomi Na
x= 1,2044*10²³/6,022*10²³=1,2044/6,022=0,2 moli Na
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!