Daniela este la magazin.Iata ce doreste să-și cumpere:iaurt 5lei bucata,ananas 7 lei bucata ,paine 4 lei bucata.a)cat a platit daniela pentru 3 iaurturi.b)cat a platit pentru 4 paini?c)cat a platit pentru 2 ananasi?d)cat a platit in total?e)scrie rezolvarea problemei sub forma unui expresii matematice.ce ai observat?
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!