👤

4. Sa se determine masa moleculara a unui gaz daca 380 cm la puterea 3 cantaresc 0,8 grame la 27 grade C si 770
mmHg
5.Un gaz aflat la 2 atm ocupa un volum de 30 litri. La ce presiune trebuie supus gazul pentru ca volumul
sa ajunga la 25 litri?
6. Sa se aduca la conditii normale un gaz care la 25 0 C si 745 mmHg ocupa 153 cm la puterea a 3 a.


Răspuns :

Răspuns:

=========

Explicație:

Vezi imaginea LAG24
Vezi imaginea LAG24

Răspuns:

SE APLICA ECUATIA DE STARE A GAZELOR

TE ROG sa finalizezi calculele

trebuie sa stii

1atm= 760mmHg

T= 273+t   in Kelvin

R= 0,082 atmxl/molxK

Explicație:

Vezi imaginea PUIA68