Răspuns :
Răspuns:
86-50=36
14-5=9
a)Cati m de stofa se folosesc pentru o rochie?
36:9=4(m)
b)Cati m de stofa se folosesc pentru 5 rochii?
4×5=20(m)
c)Cati m de mătase se folosesc pentru un costum?
(50-20):6=30:6=5(m)
Explicație pas cu pas:
Sper ca e ok!
Răspuns:
5 rochii......6 costume......50 m stofă
14rochii.....6costume.......86 m mătase
comparând cele două situații, observăm că au deja același termen de comparație 6 costume.
Reiese că diferența dintre m de material 86-50=36 provine din diferență de rochii adică 14-5=9
Deci 86m-50m=36 m
14 rochii -5rochii =9 rochii
36 : 9 =4 m
pt.o rochie se folosesc 4 m.
obținem
5 rochii ×4m........6 costume........50 m
20m..........6costume........50 m
(50-20):6=30:6=5 m se folosește pt.un costum
1 rochie =4 m
1 costum = 5 m
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!