👤

1. Ce volum de sânge are un bărbat de 75 kg?

2. Ce cantitate de plasmă are o persoană de 60 kg?

Vă rog ajutați-mă!
Cu calcule și explicați. Vă rog ​


Răspuns :

1.
7% din 75= 5,25 l sange

explicatie: sangele din corpul unei persoane este aproximativ 7% din greutatea ei

2.
7% din 60= 4,9 l sange
50% din 4,9= 2,7 l sange

plasma reprezinta aproximativ 55%-60% din sange
am aflat mai intai cat sange are persoana respectiva in corp, dupa am aflat plasma

sper ca te am ajutat!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Biologie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari