👤

În prima zi s-au vândut 2 kg căpșuni si 4 kg portocale,încasându-se 100 lei.A doua zi s-au vândut 4 kg căpșuni si 2 kg portocale încasându-se 80 lei.
Câți lei costă un kg căpșune?Dar un kg portocale


exercitiul nu e dintr-un manual
am incercat sa o rezolv in mai multe moduri dar nu a mers
este o problema de metoda comparativa
dau coroana


Răspuns :

2×4=8

4×2=8

8×8=64

100-64=36

Explicație pas cu pas:

nu știu daca este bine

2x4=8 căpșuni

100x4:2-80=200-80=120kg căpșune costa

120-80=40kg portocale costa c:




Răspuns: 120 kg căpșune
40kg portocale



Coroana ??
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari