👤

2. Cativa prieteni vor să cumpere o minge. Dacă dă fiecare câte 1 leu, nu ajung 2 lei,
iar dacă dă fiecare câte 2 lei, mai rămân 2 lei. Câti elevi sunt şi cât costă mingea?


Răspuns :

Răspuns:

Sunt 4 elevi,iar mingea costă 6 lei.

Explicație pas cu pas:

Din ipoteză rezultă că sunt 4 elevi:1+1+1+1=4(nu ajung 2 lei deoarece mingea costa șase lei) ,iar dacă dau fiecare câte 2 lei  2 +2+2+2=8 cu 2 lei mai mult;deci mingea costă 6 lei.

==lucianglont666==

Mult succes!

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari