👤

2p Aflați greutatea unui corp cu densitatea ρ=800kg/m 3 și volumul
de 8000 L.Se consideră g=10 N/m


Răspuns :

Răspuns:

densitatea =m/V

800=m/8

m=100 kg

G=m*g=100*10=1000N