👤

Dau coroana!!!!!!! Ce cantitate de apă și sare conțin 15 kg soluție 10% sare în apă?

Răspuns :

Răspuns:

Odpowiedź:

Cp=(ms/mr)*100%

ms=Cp*mr

ms=25%*1,5kg

ms=0,375kg

mw=1,5kg-0,375kg=1,125kg (można zapisać, także 1⅛)

ms-masa substancji

mr-masa roztworu

mw-masa wody

Cp-stężenie procentowe

Explicație: