👤

De un resort suspendat vertical k=500N/m se agata un corp de masa m, resortul alunginduse cu l=2,4cm. Se actioneaza asupra corpului cu o forta verticala in jos F=8N. Cat e forta de deformare?
Care va fi alungirea resortului?


Răspuns :

Greutatea corpului:

G=k×l1=500×0.024=5×2.4=12N

Caz 1. Forta de 5N este orientata in jos, in sensul lui G. Resortul 'simte' o forta totala de 12+5=17N.

x=17/500=0.034m=3.4cm

Caz 2. Forta de 5N este orientata in sus, in sens opus lui G. Resortul 'simte' o forta totala de 12-5=7N, orientata in jos.

x=7/500=0.014m=1.4cm

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari