👤

Află cât costă 12 caiete și 6 cărți, dacă 24 de caiete și 12 cărți costă 200 lei.

Răspuns :

Răspuns:

12caiete+6carti=200:2=100

Explicație pas cu pas:

24caiete+12carti=200 /:2

12caiete+6carti=100

Răspuns:

100

Explicație pas cu pas:

c=caiete

C=cărți

12 c.........6 C.........? lei

24 c.......12 C..........200 lei | :2

_______________________

12 c+6 C=200 lei:2= 100 lei

R:100 lei

Succes(•‿•)

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari