Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
5 kmoli CaCO3
se descopune cu randam. = 90%
g,moli CaO
-se afla masa de CaCO3 care participa la reactie
randament= mp .100 : mt
mp=randam . mt : 100
mp= 90 . 5 : 100= 4,5 kmoli CaCO3
4,5 kmoli xkmoli
Ca CO3 = CaO + CO2
1kmol 1kmol
x= 4,5 kmoli CaO
m= 4,5kmoli. 56kg/kmoli= 252 kg CaO
MCaO= 40 +16=56-----> 56kg/kmoli
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!