👤

Ajutor plz, la 6, 7, 8, 9 si 10​

Ajutor Plz La 6 7 8 9 Si 10 class=

Răspuns :

Problema 6.
4kg capsuni......5kg cirese......69 lei /*3
3kg capsuni......4kg cirese......54 lei /*4



12kg capsuni....15kg cirese....207 lei
12kg capsuni....16kg cirese....216 lei (lei)
0kg capsuni......1kg cirese.....9 lei
Rezolvare
1. cat costa 4 kg de cirese?
9*4=36 lei
2. cat costa 3 kg de capsuni?
54-36=18 lei
3. cat costa un kg de capsuni?
18:3=6 lei
un kg capsuni=6lei
un kg cirese=9lei