👤

IV. O piesă de fier cu temperatura T1 = 250 K este încălzită până la temperatura O2 = 40° C.
Cu cât a crescut temperatura corpului?​


Răspuns :

Răspuns:

63°

Explicație:

T₂ = 40°C + 273 = 313 K

ΔT = T₂ - T₁ = 313K - 250K = 63°