O sursă cu t.e.m E=110V și rezistența interna r=1 Ω furnizează un curent electric cu intensitatea l=10A. Tensiunea U la bornele sursei are valoarea :
a) 10V b) 20V c) 50V d) 100V
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!