3. Intr-o sală de spectacol sunt 180 elevi, din care 65% sunt fete. Câți băiet trebuie să mai vină în sală pentru ca numărul băieţilor să devină 70% din numărul total al elevilor din sala ?
65/100*180 = 65*180/100 = 11700/100 = 117 sunt fete 70/100*180 = 70*180/100 = 12600/100 = 126 de baieti ar trebui sa fie 180-117 = 63 de baieti sunt acum pt a fi 70% din nr. total al elevilor din sala trebuie sa mai vina inca 63 126-63 = 63
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!