👤


3 pixuri costă 4,5 lei cât vor costa 11 pixuri de același fel? ​


Răspuns :

Răspuns:

3 p=4,5 lei

1 p=1,5

11p=1,5 x 11

11p=16,5 lei

3 pixuri = 4,5 lei

1 pix = 4,5 lei : 3 = 1,5 lei

1,5 lei x 11 = 16,5 lei


bafta!