Răspuns :
Răspuns:
m=640g Cu
Explicații:
Molul de atomi reprezintă cantitatea dintr-un element egală numeric cu masa atomică, exprimată în grame.
[tex]\boxed{\bf n=\dfrac{m}{A}}[/tex]
[tex]\bf n=numarul\:de\:mol\:(mol)[/tex]
[tex]\bf m=masa\:(g)[/tex]
[tex]\bf A=masa\:atomica\:(\dfrac{g}{mol})[/tex]
Ne uităm în tabelul periodic și observăm că masa atomică a cuprului (pe care am aproximat-o) este 64.
Numărul de mol de cupru este dat în enunțul problemei: 10 mol Cu.
[tex]\bf A_{Cu}=64\dfrac{g}{mol}[/tex]
[tex]\bf n_{Cu}=10mol[/tex]
[tex]\bf n=\dfrac{m}{A}\Rightarrow m_{Cu}=n_{Cu}\cdot A_{Cu}=10\sout{mol}\cdot64\dfrac{g}{\sout{mol}}=\boxed{\bf640g}[/tex]
Mult succes!
-Mihai
P.S. Glisează spre stânga dacă nu vezi întreg răspunsul.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!