👤

ce masă are un corp cu greutatea de 14N/m (newtoni)​

Răspuns :

G=m*g

m=G/g=14/10=1,4kg

g=10m/s^2 (aproximativ)

Răspuns:

G = 14N

g= 10N/kg

G=m×g

14N = m×10N/kg

m=14N÷10N/kg

m=1,4 kg

Explicație:

N se simplifica

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari