Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
100g CO2
g O
MCO2= 12 + 2.16=44------> 44g /moli
44 g CO2-----------------------32 g O
100 g CO2-------------------------xgO
x= 100 . 32 : 44 = 72,72 g O
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!