Ajutor!Ex la impuls fizica IX-a
Va rog

Răspuns:
Explicație:
v=ωR
ω=2π/T=0,1 rad/s
v=2πR/T=200π/62,8=200/20=10m/s
La b imi iese putin pe langa,
p=F*Δt
F=mω^2R
p=m*ω^2*R*Δt=400*0,01*100*(62,8/4)=6.280 Ns