👤

ce forta trage de un resort cu constanta elastica k=70N/m daca l-a alungit cu AL= 3cm?​

Răspuns :

Răspuns:

2.1 N

Explicație:

Fe = k×Δl

= 70N/m×0.03m

= 2.1 N