👤

3. Pentru 12 kg de struguri, dl Ciobanu a plătit 192 de lei. Dacă ar fi cumpărat
16 kg de struguri la acelaşi preţ, cât ar fi trebuit să plătească?​


Răspuns :

192:12=16 lei kg......16*16=256 lei

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Vezi imaginea MAMA80
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari