👤

Un agent economic produce și vinde intr-un an 100.000 de cărți cu 24000 lei cartea pentru care plătește impozit pe circulația mărfurilor de 560 000 000. Care este profitul agentului economic în cazul în care costul de producție este de 16000 lei pentru o carte care este rata rentabilității?​

Răspuns :

Răspuns:

Q= 100.000 de cărți

P=24.000 lei

impozit= 560 000 000.

CA=P*Q=2.400.000.000

profitul =CA-CT=2399,984

CT=16.000 lei

rata rentabilității=(2399,984/16.000)*100=15%

Explicație:

Baftă