Va rog, mai am inca o problema asemenatoare, dar mai întâi o vreau pe aceasta. As dori o poza cu rezolvarea, va rog! *coroana*

v=d/t
v= viteza, d=distanta, t= timpul
ce stim?
v= 6 m/s
d = 1080 m
din formula de mai sus, t= d/v= 1080/6= 180 s
1 minut = 60 secunde
t= 180 s = 3 minute (180:60).