Răspuns :
Răspuns:Salut. Am avut și eu aceeași problemă ca tine:)Explicație:
EX.1 mașina se deplaseaza din punctul A până in punctul B cu viteza de 100m/s și cu puterea mecanică de 73.600 W. Calculați Ft( Forța de tracțiune)Ft=73.600÷100Ft=73,6 N
EX.2Un avion se deplasează de la Roma spre Paris cu Ft=73,6 si cu puterea mecanică=73.600 W. Calculați vitezav=73.600÷73,6v=100
EX.3 Un elicopter se deplasează de la spitatul județean Târgoviște până la spitatul din Iași pe o distanța de 1000m si cu F=100N calculati Dt. REZOLVAREA E IN POZĂ!!
Sper că te-am ajutat.

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!