👤

Ce masa trebuie sa aibă un corp pentru ca ridicându-l uniform în sus,pe distanta de 1m, sa efectuam un lucru mecanic de 1 kJ?​

Răspuns :

Răspuns:

m=101,11 Kg

Explicație:

L=G*h

L=m*g*h

1kJ=1000J

1000J=m*9,89m/s² *1m

1000J=m*9,89

m=1000J/9,89

m=101,11 Kg

Nu sunt sigur de rezultat dar sper sa fie corect

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari