La bornele unei surse cu tensiunea electromotoare E =20 V și cu rezistenta interna r =10 se baga un rezistor cu R =9 omi
Sa se afle
A intensitatea curentului prin circuit
B tensiunea la bornele sursei
C valoarea intensității de scurt circuit
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!