plssss cine ma poate ajuta urgent dau coroana si multe puncte rppd va rog

Explicație:
v = 20 m/s
Explicație:
Energia se conserva
Ep = Ec
m×v²/2 = m×g×h | : m
v² = 2×g×h
= 2×10m/s²×20m
= 400 m²/s²
v = 20 m/s
sper ca e bine si ca te-am ajutat