👤


5. O veveriţă aduce o nucă in vizuină în 20 de minute. Cât de departe de nuc este vizuina, dacă veverita
parcurge 5m/s fără alună şi 3 m/s cu alună. Dau coroana promit​


Răspuns :

Răspuns:

  • Vizuina este la 2250 metri de nuc

Explicație pas cu pas:

20 min = 20 x 60 = 1200 sec

d = distanta

timpul = distanta / viteza  

d/5 + d/3 = 1200    / x15

3d + 5d = 18000

8d = 18000

d = 18000: 8

d = 2250 metri

#copaceibrainly

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari