👤

Un grup de 24 de elevi ai clasei a IV-a efectuează o excursie la munte în perioada
săptămânii „Şcoala Altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun!”. Elevii au achitat cazarea,
masa şi transportul în valoare de 3 600 lei.
Cât a plătit fiecare elev pentru excursie?​


Răspuns :

24 elevi=3600 lei cazare masa și transport

---------------------------------------------

3600:24=150 fiecare elev.

Am făcut 3600:24 pentru a afla fiecare elev cât a dat

toți elevii/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/-/(24 elevi)

un elev/-/

Răspuns:

150 lei

Explicație pas cu pas:

3600:24=150 lei

SPER CA E CORECT ȘI CA ȚI-AM FOST DE FOLOS!