👤

Ce molaritate are solutia obtinuta prin dizolvarea a 126g HNO3 in 800ml solutie?

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

126 g HNO3

Vs= 800m L= 0,8 L

cm=?

MHNO3= 1+ 14 + 3.16= 63------> 63g/moli

n HNO3 = 126g : 63g/moli = 2moli

cm= n : Vs

cm  =  2moli  : 0,8 L = 2,5 moli / L

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari