👤

Cat Fe, in g si moli, se va obtine din 130 g de FeO prin reducerea cu hidrogen?

Răspuns :

Răspu

Explicație:

130g FeO

se reduce cu H2

g, moli Fe

130g            xg

Fe O + H2= Fe + H2O

72g             56g

x= 130 . 56 : 72 = 101,11 g Fe

n= 101,11g : 56g/moli = 1,805 moli Fe

MFeO= 56 +16= 72---->72g/moli

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari