Răspuns :
7 kg .............................. 63 lei
x kg ................................ 36 lei
7:63=9 36:9=4
Răspuns:
Salutare!
7 kg mere.............63 lei
× kg mere............36 lei
1)Cât costă un kg de mere?
- 63:7=9 lei
2)Câte kg de mere pot cumpăra cu 36 lei?
- 36:9=4 kg(de mere)
#Succes!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!