👤

Cata apa se afla în 339g soda cristalizata (MNa=23,Mc=12,Mo=16,. Mh=1)
Am nevoie urgent !!!!!!!!!


Răspuns :

Răspuns:

Na2CO3.10H2O

miu=(106gNa2CO3 + 180gH2O)/mol--> 286g/mol

286g soda cristalizata........180gapa

339g............................................x

x=213,3gapa

Explicație: