👤

pretul unui produs este de 250 lei. sa se afle pretul obiectului dupa o dcumpire cu 20%​

Răspuns :

20% din 250=20/100×250=2/10×250=2×25=50

Adăugăm la prețul inițial, adică 250 lei acest procent de scumpire.

250+50=300 lei

Prețul final este de 300 de lei.

Răspuns:

Mult succes sper că țe-am fost de ajutor

Vezi imaginea АНОНИМ