👤


Cantitatea de H2S necesară obținerii a 40ml soluție de concentrație 0,1M.
Va rog mult!!!



Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

Vs = 40mL = 0,04 L

cm= 0,1 moli/L

masa de H2S

cm= n : Vs

n= cm . Vs

n= 0,1moli /L  . 0,04 L = 0, 004 moli H2 S

MH2S=2 + 32=34-----> 34g/moli

m= 0,004 moli . 34g/moli = 0,136 g H2S

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari