1. Două corpuri, de mase m1 = 2kg și m2 = 5kg, mișcându-se pe aceeași direcție și în același sens cu vitezele v1 = 10m/s și v2 = 5m/s, se ciocnesc plastic. Să se calculeze viteza corpurilor după ciocnire și pierderea de energie prin căldură. Ofer 20 de pct!!!!
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!