👤

3 l gaz se gasesc la o presiune de 0,5 atm. Care va fi presiunea gazului, daca volumul scade la 0,5 l ?

Răspuns :

Răspuns:

V1=3 L

p1=0,5atm

V2=0,5 L

p2?

din ecuatia de stare a gazelor,se deduce la T constant

p1V1=p2V2

inlocuieste si calculeaza p2 !!!!!

Explicație: