Într-un circuit simplu se cunosc E = 121 V , r = 1 Ohm și R = 10 Ohm. Calculați: a) intensitatea curentului electric b) tensiunea la bornele rezistorului c) tensiunea interioara d) intensitatea curentului la scurtcircuit e) puterea consumata de rezistor f) putere maxima transfera circuitului exterior.
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!