👤

un corp cu m=1kg (g=10n/kg) aluneca liber (Vo=0) din varful unui plan inclinat de unghi a=30⁰ si h=2m.Corpul ajunge la baza planului inclinat cu v=5m/s si continua miscarea pe un plan orizontal pe care coeficientul de frecare la alunecare (miu2) este de doua ori mai mare decat coeficientul de frcare la alunecare (miu1) de pe planul inclinat(desen si reprezentare de forte).a. coeficientul de frecare (miu1)
b. distanta parcursa de corp pe planul orizontal pana la oprire.cei care nu raspunde report,dau coronita inimioara si restul.​


Răspuns :

Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!


Ze Learnings: Alte intrebari