👤

un aliaj contine 40g cupru si 120g aur. Aflati densitatea aliajului

Răspuns :

Răspuns:

16,715 g/cm³

Explicație:

avem o parte cupru ; trei parti aur

d = (d₁ + 3d₂)/4

d₁ = 8,96g/cm³ (cupru)

d₂ = 19,3g/cm₃

d = (8,96g/cm³ + 3ₓ19,3g/cm₃)/4 = 16,715 g/cm³