👤

Un corp cu masa de 1,2 kg este lăsat să cadă liber de la înălțimea de 1,5 m. Ce valoare are energia potențială a corpului înainte de începerea căderii libere? (se consideră g = 10 N/kg) *

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

m=1,2Kg

h=1,5 m

g=10N/Kg

G=?

Ep=?

Greutatea,  G=mˣg,(N)

Energia potențială  Ep=mˣgˣh(J)

G=1,2ˣ10=12N

Ep=1,2ˣ10ˣ1,5= 18  j