Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
0,3 moli Cu
react. cu o sol. de H2SO4 , c=80%
ms H2SO4
0,3moli xmoli
Cu + 2H2 SO4 = CuSO4 + SO2 +2 H2 O
1mol 2moli
x= 0,3 . 2 = 0,6 moli H2SO4
m= n . M
MH2SO4 = 2 + 32 + 4.16=98-----> 98g/moli
m = 0,6moli . 98g/moli = 58,8 gH2SO4 cons. in reactie
-se afla md sol. de H2SO4 data in probl.
md= 80. 98 : 100 = 78,4g H2SO4
Deci H2 SO4 este in exces----> 78,4 - 58,8 = 19,6 g H2SO4 in exces
-se afla ms sol. de H2SO4 obt.
ms = md .100 : c
ms = 58,8 . 100 : 80 = 73,5 g sol. H2SO4
Vă mulțumim pentru vizita pe site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile furnizate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări suplimentare sau aveți nevoie de ajutor, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la favorite!