Răspuns:Na2CO3 x 10H2O
Explicație: Se dă: m (Na2CO3 x n H2O) = 5,72 g
m(H2O)=3,6 g
n-?
Na2CO3 x n H2O = Na2CO3 + nH2O
M(Na2CO3 x n H2O)= 23x2 +12 +16x3 + n( 1x2 + 16) = 106 + 18n g/mol
În 55,72 g de cristalohidrat se conțin 3,6 g de apă
Iar în 106+18n g ……………………………..18n g
(106+18n)3,6 = 5,72x18n
381,6 + 64,8n = 102,96n
38,16n=381,6
n=10 R/ns Na2CO3 x 10H2O